Make Improvements by way of your customer’s feedback

 

We get to know what your customers want from the service that they receive

eQutel, turizm ve catering sektöründe deneyimli ekonomistler, psikologlar ve teknisyenlerle birlikte kalite danışmanları ile pazarlama ve iletişim uzmanlarının bulunduğu bir profesyoneller grubudur. Müşterilerin geri bildirimlerini analiz ederek eksik noktalarla ilgili eğitim planı geliştirme konusunda çalışmalar yapar.

 

Müşterinin memnuniyetini nasıl ölçeriz?

 

Anketler yoluyla

 

Bir değerlendirme / analiz projesi planlamanıza, tanımlamanıza, uygulamanıza ve müşterilerinizin anketlerle (çevrimiçi, yazılı, telefonla veya mülakat yoluyla) görüşlerini almanıza yardımcı oluyoruz.

 

Online İmaj

 

Misafirlerinizin online web sitelerinde işletmenizle ilgili yaptığı yorumları izlemeniz, online imajınız açısından önemlidir. Çevrimiçi yorumları gözden geçiriyoruz ve bunları şirketiniz için stratejik olarak uygun hale getiriyoruz: HolidayCheck, TripAdvisor, Trivago...

 

Gizli Müşteri Yoluyla

Bu, çalışanlarınızın müşterilerinizle iletişimini gözlemleyerek onları yetenekleri çerçevesinde işlerini en iyi biçimde yapabilmeleri konusunda motive etmenizin en etkili yoludur.

 

Eğitim

 

Eğitim şirketinizi geliştirir. eQutel'de işinize uyarlayabileceğiniz farklı eğitimler sunuyoruz. Eğitimin süresi, nerede ve nasıl verileceği işletmenize ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir.

preverisk-HC

preverisk HC

eQutel

eQutel

hotelClaim

hotelClaim

inQook

inQook

app4Check

app4Check

nutriQook

nutriQook

sustainHability

sustainHability